۱۷
خرداد

کاربرد الیاف در سقف عرشه فولادی

کاربرد الیاف در سقف عرشه فولادی

استفاده از بتن الیافی در سقف عرشه فولادی (Metal deck )

اولین استفاده از الیاف به زمان مصریان باز می گردد که از كاه براي مسلح كردن آجرهاي گلي استفاده مي كردند. همچنين از الياف پنبه نسوز براي مسلح كردن رس در 5000 سال پيش استفاده مي شده است. همچنین از موي اسب نيز براي مسلح کردن بتن استفاده میشده است در کشور خودمان نیز استفاده از کاهگل در زمانهای قدیم به علت کنترل ترک در گل بوده است که بتن الیافی نوع پیشرفته سیستم سنتی می باشد.

که در این سیستم الیاف جانشین کاه و بتن جانشین گل شده است . بتن الیافی خواص مناسبی همچون شکل‌ پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می¬باشد . یکی از مهمترین نقش های الیاف فولادی در بتن افزایش مقاومت کششی بتن بوسیله کاهش ایجاد ریزترکهای حاصله از بارگذاری خارجی است .

از مزایای دیگر بتن الیافی می توان به قابلیت فوق¬العاده¬ در جذب انرژی ضربه اشاره نمود همچنین سرعت بالای استفاده از الیاف در بتن و حذف عملیاف آرماتور بندی نیز از مزایای مهم استفاده از الیاف فولادی در بتن می باشد.

امروزه با توجه به این که استفاده از میلگرد در بتن فقط بخش کوچکی از مقطع را تشکیل می دهد و مقطع بتن مسلح به صورت یک مقطع ایزوتروپ نمی باشد و مشکلاتی از قبیل ضعف در شکنندگی و تردی را دارا می باشد از رشته های نازک الیاف که به صورت درهم در بتن پخش می باشد استفاده میکنند به طور کلی ایده اضافه کردن الیاف فلزی به بتن به علت ترد و شکننده بودن بتن در نظر گرفته شده بود تا بتوان از ضعف بتن در مقابل کشش به علت شکنندگی بتن جلوگیری نمود . از مزایای الیاف های فلزی مدول الاستیسیته و کرنش شکست بالا می باشد همچنین مقاومت شکل پذیری مناسب و مقاومت کششی بالا از مزایای الیاف های فلزی می باشد تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بین مقاومت کششی و فاصله بین الیافها و نیز مقاومت کششی و تعداد میانگین الیاف در واحد سطح همبستگی وجود دارد.

ضریب همبستگی رابطه مقاومت کششی و تعداد الیافها در واحد سطح بیشتر از رابطه مقاومت کششی و فاصله بین الیافها می باشد . به طور کلی الیاف ها با توجه به کاربردهایشان انواع متنوعی دارند که از پرکاربرد ترین الیافها می توان به الیاف فلزی اشاره نمود.

الیاف های فولادی با شکل های گوناگون به منظور کاربردهای مختلف و بهبود رفتار بتن نسبت به آرماتور ساخته شده است.این مزایا سبب افزایش کاربرد الیافهای فلزی نسبت به سایر الیافها می گردد ، الیافهای فلزی با توجه به کابرد گسترده شان به خصوص استفاده در سقف عرشه فولادی (متال دک) بیشترین استفاده را در کشور دارا می باشد .

الیاف فولادی در سقف عرشه فولادی

مقدار و نحوه مصرف الیاف در بتن برای ساخت بتن الیافی:
در این روش باید الیاف را به صورت خشک به بتن اضافه نمود تا از گلوله ای شدن بتن جلوگیری نمود، از مشکلات استفاده از الیاف فولادی در بتن احتمال گلوله ای شدن الیاف فولادی در بتن می باشد لذا می بایست مقدار و نحوه مخلوط کردن الیاف فولادی در بتن به دقت انجام گیرد تا ازگلوله ای شدن الیاف در بتن بتوان جلوگیری نمود گلوله ای شدن بتن که عمدتا به علت استفاده از مقادیر زیاد الیاف و یا اضافه نمودن سریع الیاف به بتن به وجود می آید که سبب جمع شدن الیاف های نزدیک به هم شده و سبب کاهش کارایی بتن و کاهش مقاومت بتن می شود ، مقدار 1% الیاف فولادی و الیاف پلی پروپیلن بهترین تاثیر را در شکل پذیری دالها و سقف عرشه فولادی دارد.

اجرای سقف عرشه فولادی با الیاف فلزی

نحوه اجرای بتن الیافی :
اجرای بتن الیافی تفاوتی با اجرای بتن ساده ندارد فقط در حین اجرای بتن ریزی می بایست دقت نمود که الیاف در بتن به صورت یکنواخت پخش شده باشد تا از پدیده گلوله ای شدن بتن جلوگیری نمود .

موارد استفاده از بتن الیافی :
موارد استفاده از بتن الیافی با توجه به نوع الیاف و مقدار مصرف الیاف متنوع می باشد که از کاربردهای مهم بتن الیافی می توان به استفاده از بتن الیافی در اجرای سقف عرشه فولادی ، در ساخت کف سالن‌های صنعتی، باند فرودگاهها ، تونل ها ، قطعات پیش ساخته ، سازه های پناهگاه ، انبارهای نگهداری مواد منفجره و … اشاره نمود . استفاده از الیافهای فولادی به ویژه در اجرای سقف عرشه فولادی بیشترین مقدار مصرف الیاف فلزی را به فود اختصاص دهد .

کاربرد الیاف در سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی با الیاف فلزی

در استفاده از الیاف فولادی در بتن الیافی باید به موارد زیر دقت نمود .
در آماده نمودن بتن الیافی می بایست از گلوله ای شدن الیاف در بتن جلوگیری نمود .
درصد الیاف فولادی در بتن به مقاومت کششی بتن و جلوگیری از رفتار شکنندگی بتن و جلوگیری از تکثیر ترک در بتن نقش مهمی دارد .
در بتن ریزی سقف عرشه فولادی با استفاده از بتن الیافی می بایست علاوه بر دقت در بتن ریزی سقف به مقدار و نحوه اضافه نمودن الیاف به بتن دقت نمود،اضافه کردن الیاف به بتن می بایست به صورت تدریجی انجام گیرد .
مقاومت کششی و برشی بتن با استفاده از الیاف فولادی نسبت به بتن بدون الیاف به طور قابل ملاحظه ای بیشتر می باشد .