۱۷
خرداد

برشگیر گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک)

برشگیر گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک)

برشگیرهای گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (Metal Deck ) وظیفه تحمل تنش برشی وانتقال آن را بعهده دارند. در واقع برشگیر گلمیخ مهمترین قطعه در یک سازه کامپوزیت است .

گل ميخ ها بر اساس استاندارد A.W.S- D1.1 که توسط American Welding Society و استاندارد Din EN 13918 از فولاد کم کربن و با فرايند فورج سرد توليد مي شود . به گونه اي که قابليت انتقال نيروي برشي در تمامي جهات را دارا مي باشند. گل ميخ ها با سايزهاي مختلف برای کاربرد های مختلف تولید می شوند .

روش تولید برشگیر گلمیخ براساس استاندارد “فورج سرد”عنوان شده است و دلیل فنی آن بهبود خواص مکانیکی قطعات تولیدی است ، متریال مورد استفاده جهت تولید برشگیر گلمیخ بایستی ترکیب شیمیایی خاصی داشته باشد که این مواد را در دسته فولادهای آلیاژی خاص قرار می دهد بنابراین استفاده از میلگردهای ذوبی جهت تولید گلمیخ به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد و چنین محصولاتی درصورت تولید فاقد ارزش فنی است ضمن اینکه خواص مکانیکی ومقاومت لازم را نداشته وجوش پذیری مناسب نیز ندارند .

ویژگی تولید به روش فورج سرد :
افزایش دانسیته و یکنواخت شدن جهت لایه های داخلی فولاد که سبب افزایش استحکام کششی (Tensile Strength) سختی و استحکام تسلیم ( Yield Strength) میگردد .
دقت ابعادی و صافی سطح مناسب

معایب فنی گلمیخ های حاصل از ریخته گری وفورج گرم :
یکسان نبودن استحکام مکانیکی در نواحی مختلف قطعه که سبب ایجادترک ودرنهایت منجربه شکست می شود.
وجود تنشهای پسماند در قطعات تولیدی به روش ریخته گری و فورج گرم

ابعادتک تک قطعات تولیدی بایستی کاملا مطابق آیین نامه ها کنترل شود ، گل ميخ ها بايستي عاري از هر گونه زنگ ، زخم ناشي از زنگ زدگي ، پوسته پوسته شدن ، روغن ، رطوبت و هرگونه مواد مضري باشندکه اثرات منفي بر روي عمليات جوشکاري مي گذارند باشند. حلقه سراميکي محافظ جوشکاري بايستي بطور کامل خشک باشند. وجود هرگونه ترک، مویه، لهیدگی ، تخلخل وعدم سازگاری ابعادی با نمونه استاندارد نشانه کیفیت پایین قطعه تولیدی بوده واز نظرفنی غیرقابل استفاده شناخته می شود بنابراین برشگیرهای گلمیخ که باروشهای ریخته گری،فورج گرم ویابااستفاده ازمیلگردهای ذوبی تولید می شود به دلیل اینکه ساختار متخلخل وغیرهمگن دارند ودرفرآیند تولید با کیفیت یکنواخت تولیدنمی شوند به هیچ عنوان موردتایید نمی باشد

برش گيرها يا گل ميخ هاي خاصي که در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک ) استفاده مي شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا ، يکي ديگر از نقاط قوت سقف های عرشه فولادی ( Metal deck ) محسوب مي شوند . قطر اين گلمیخ ها حداکثر 20 ميليمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادي متغيير است و در نهايت حداقل ارتفاع گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوزنقه اي اندازه گيري مي شود نبايد کمتر از 40 ميليمتر باشد.

برشگیرهای گلمیخ بوسيله دستگاه جوش قوسي الکتريکي به نام ( Stud Welding ) به تير هاي سازه اي جوش مي شوند. اين فرايند جوشکاري مي تواند هم به صورت مستقيم روي بال تير سازه ای و هم از روي ورق انجام گيرد.

 

دستگاه استاد ولدینگ

وجود حلقه سرامیکی در محل جوش باعث می شود تا از حوضچه مذاب ايجاد شده در لحظه ايجاد قوس الکتريکي محافظت نمايد همچنین باعث محافظت از اپراتور دستگاه می شود .

یکی از روشهای تست گلمیخ بعد از نصب وارد آوردن فشار یکنواخت و نه ضربه می باشد به این صورت که با اعمال نیروی یکنواخت گل میخ را تا حدود 30 درجه نسبت به محور طولی گلمیخ خم نمود که نباید طی این خم شدن جوش گلمیخ شکسته و کنده شود .با توجه به اینکه این برشگیرها نقش مهمی در ایمنی سقف حین بهربرداری و هنگام زلزله ایفا میکنند، در انتخاب گل میخ می بایستی دقت کافی صورت گیرد و همچنین نصب گل میخ ها باید توسط افراد متخصص انجام شود.برشگیر گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک)

اجرای گلمیخ

مقایسه برشگیر گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی و برشگیر ناودانی در سقف های کامپوزیت معمولی :

سرعت اجرای هر گلمیخ حدود 15 ثانیه می باشد که این زمان برای اجرای برشگیرهای ناودانی در حدود 3 دقیقه می باشد .
برشگیرهای گلمیخ قابلیت انتقال نیروی برش در تمامی جهات را دارا می باشد که این انتقال نیروی برش در برشگیرهای ناودانی فقط محدود به انتقال نیروی برش در جهت طولی ناودانی می باشد .
زمان برقراری قوس الکتریکی در برشگیرهای گلمیخ حدود 800 میلی ثانیه می باشد که این زمان برای اجرای یک برشگیر ناودانی زمانی در حدود 3 دقیقه می باشد .
برشگیرهای گلمیخ عملیات جانبی از قبیل برش کاری و گل زنی جوش را لازم ندارد در حالی که برشگیرهای ناودانی نیاز به برش کاری و گل زنی جوش را دارا می باشد .
کیفیت جوش در برشگیرهای گلمیخ به مراتب بیشتر از کیفیت جوش در برشگیرهای ناودانی می باشد .
اجرای برشگیر گلمیخ به الکترود نیازی نداشته و جوشکاری با استفاده از دستگاه Stud welding انجام می شود .
عدم تغییر شکل تیر فولادی بر اثر حرارت در برشگیرهای استفاده شده از گلمیخ نسبت به برشگیرهای ناودانی به علت پایین بودن زمان اجرای برشگیر .
گل میخ ها می توانند به عنوان جایگزینی مناسب ، سریع و کاملا استاندارد به جای برشگیر های معمولی مانند نبشی ها و ناودانی ها مورد استفاده قرار گیرند.

برشگیر گلمیخ در سقف های کامپوزیت عرشه فولادی (متال دک)